COUNTER

COUNTERSbírka

Jak vznikl Game boy

Ostatní Handheld

counter@bomberoza.net


GB

   Začal se prodávat v roce 1989. Oproti svým největším konkurentům, Atari Lynx a Sega GameGear, má jednu nevýhodu - mono LCD display (4 stupně šedi), která je ale zároveň i jeho největší předností. Na čtyři tužkové baterie totiž vydrží fungovat 6x déle, než jeho konkurenti se šesti bateriemi. Navíc jsou body na jeho LCD displayi o něco menší, takže i bez barev výsledný obraz vypadá mnohdy lépe. Další výhodou je jeho velikost - pohodlně se vejde do kapsy. Je to, pokud vim, jedna z mála 8mi bitových konzolí, ktere se ještě stále prodávají, a co víc, na které stále vycházejí nové hry! Sice je jich opravdu velmi málo (cca 2-5 měsíčně), ale i tak... GB, který se prodáva dnes pod názvem Game Boy Pocket, se od původního v detailech liší - má jiné barevné kombinace a o něco větší display. Především je však samožřejmě zcela kompatibilní, a lze si na něm tudíž zahrát všech cca 1500 her, které pro GB dodnes vyšly... U nás se dá původní GB celkem běžně sehnat v bazarech s elektronikou za ceny něco málo přes 800.-Kč, jednotlivé cartridge s hrami stojí okolo 300.-Kč.

HARDWARE

Barvy najednou
Paleta barev
CPU
RAM
VideoRAM
Obrazovka
Audio
ROM Cart
Napájení
Síť
4
4
8mi bitový skoro Z80 na 1.05MHz
8kb
8kb
160x144 LCD,  uhlopřícka 2,6 palců
4 stereo kanály
256kBit, 512kBit, 1MBit, 2MBit,  4MBit a 8MBit cartridge
4 AA baterie, které vydrží až 35 hodin provozu
interní seriový port rychlosti 8kb/s

GBC

  Je od firmy Nintendo (rok 1999). Přece jen původní GB, ač historicky nejprodávanější systém vůbec, byl už 10 let starý a tlak veřejnosti na vypuštění barevné verze byl velký. Změny provedené v hw sice nejsou zase až tak podstatné, nicméně jsi udržuje drtivý podíl na trhu handheldů.
  GBC se začal prodávat v listopadu 1998 za 79.95$. Je to tudíž stále živý systém, na který v poměrně hojném počtu vznikají nové hry. Krom novinek je možné si ovšem zahrát i hry starší - GBC je zpětně kompatibliní s GB, a přístup k cca 1500 hrám není do začátku jistě k zahození. Navíc tyto hry lze volitelně pouštět obarvené pomoci technologie podezřele připomínající tu, kterou některé emulátory používají již několik let.
  Od původního monochromatického GB se GBC liší tak málo, že modifikace emulátoru podporující barevnou verzi se objevily během několika málo dnů, k malé radosti firmy Nintendo.
  Od roku 2000 se dá koupit bez problémů GBC včetně nových her i u nás.

HARDWARE

Barvy najednou
Paleta barev
CPU
RAM
VideoRAM
ROM Cart
4
4
1.05MHz
8kb
8kb
max 8MBit
56
32768
2.1MHz
32kb
16kb
max 64MBit

GBA

   Rok 2001..Je hardwarově našlapáno tak, jako dosud žádný jiný 2D herní hardware v historii. Ano, 2D - GBA totiž nemá žádné funkce pro 3D grafiku, a tak jsou na tomto poli její schopnosti asi na úrovni Nintendo SNES se Super FX chipem. Přestože zajisté vznikne v budoucnu mnoho isometrických či jinak "fake" 3D her, hlavním těžištěm GBA budou stále hry dvourozměrné. Při jejich tvorbě se autoři nemusejí nijak omezovat - možnosti 2D grafiky GBA jsou na úrovni N64 či PSX.

Zvuk. Největší slabina všech předchozích Game Boyů by se měla stát předností GBA. Zatímco u GBC byla sluchátka zbytečností, u GBA budou nutným příslušenstvím - samozřejmě pokud se nerozhodnete oblažit spolucestující v tramvaji trochou hudby... :-) GBA je technicky schopno soundu na úrovni N64/PSX, a vzhledem k velikosti cartridgí se zajisté dočkáme ve hrách i množství kvalitních samplů.

Jelikož celé GBA je nyní situováno na šířku, a nikoliv na výšku jako GBC, hry se budou ovládat malinko jinak. Otočení bylo logickým krokem, ostatně naprosto všichni GB konkurenti jsou "na šířku", ve dvou rukách se tak přístroj mnohem lépě drží. Krom obvyklých tlačítek A, B, START, SELECT jsou tu dvě nová, na boku v horních rozích. Malý počet akčních tlačítek byl problém některých GBC her (Mario Tennis), proto i toto vylepšení nelze než uvítat.

Multiplayer. Počet hráčů pro hru po kabelu byl zvýšen ze dvou na čtyři. Pochopitelně pokud máte v GBA starou GBC hru, pořád mohou hrát jen dva. Zajímavou a v dějinách herního hardware nevídanou novinkou je možnost síťové hry, přestože hru samotnou vlastní jen jeden z hráčů! Tuto vlastnost ovšem musí podporovat také výrobce hry, a je to opravdu spíše jen možnost, jak si hru zkusit - download do všech GBA bez hry totiž trvá, a občas se hra do paměti nevejde celá a dotahuje si sem tam další data, což plynulosti síťového klání nepřidá. Každopádně ale skvělý nezištný počin od Nintenda.

Kompatibilita. GBA je zcela kompatibilní s hrami pro GB i GBC. Systém detekuje starý typ cartridge po jeho vložení, a sám nastartuje se Z80 CPU. Uživatel si může zvolit, jestli na větším LCD chce roztáhnout i obraz starých her, nebo bude-li hrát v okně.

LCD reflection (non-backlit) TFT Color liquid crystal
Obrazovka 40.8mm x 61.2mm
Rozlišení 240x160 pixels
Barvy 32,000 barev
CPU 16mhz 32bit RISC-CPU + 8bit CISC-CPU
Paměť 32KB WRAM+96KB VRAM 256KB WRAM (with built-in CPU)(outside of CPU)
Zvuk Speaker (mono) /Headphone (stereo)
Link Play až čtyři hráči (GBA), nebo dva hráči (GB/GBC).
Napájení dvě AA baterie
Životnost AA baterie: 15 hodin
Velikost 82mm délka x 144.5mm šířka x 24.5mm tloušťka
Váha 140g
Cartridge 34.5mm x 60mm x 9.5mm
Maximum 256 Megabit (32 megabyte)